#تغییرات_ ملموس از اون لحاظ!

تغییرات دولت، گویا از دید حامیان آن چندان در چشم مردم نبوده است که فرزند یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب، از چند روز پیش با ایجاد هشتگی در شبکه‌های اجتماعی تلاش کرد تغییرات ملموس مثبت را بهانه‌ای برای رأی دوباره به روحانی در انتخابات پیش رو قرار دهد.

 

ماجرا از این قرار است که برخی از کاربران حامی دولت با راه انداختن و داغ کردن این هشتگ قصد داشتند فواید این دولت در چهار سال گذشته و اثرات اقدامات آن بر روی زندگی مردم را بار دیگر به آن‌ها یادآوری کنند!

 

با این حال ادامه این مسیر را کاربران منتقد دولت در دست گرفتند و روند حمایتی از اقدامات روحانی تنها اندکی پس از شروع این هشتگ به تعطیلی کارخانه‌ها، رکود، گرانی و …. کشیده شد. در ادامه مطلب همراه ما باشید 

تغییرات ملموس
تغییرات ملموس

هسته‌ای، نماد تغییرات ملموس

یکی از مهم‌ترین مسائلی که از دید کاربران جزو تغییرات ملموس این دولت محسوب می‌شد، تغییر و تحولاتی بود که پس از به روی کار آمدن دولت روحانی و توافق برجام بر سر صنعت هسته‌ای آمد.

 

تعطیل شدن بسیاری از بخش‌های مربوط به این صنعت و بیکار شدن برخی از کارکنان سازمان انرژی اتمی به خاطر کند شدن روند هسته‌ای کشور، دستمایه کاربران شده است.

 

واردات بنزین

۱۶ بهمن‌ماه ۹۵ بود که آقای ناصر سودانی نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای با تسنیم ضمن انتقاد از کیفیت بنزین‌های وارداتی گفته بود: روند عدم توجه به بنزین وارداتی و تولید داخلی طی ۱۰ سال گذشته انجام گرفته است و این مرغوب نبودن بنزین را در ۳ سال گذشته به طور ویژه‌تر شاهد بوده‌ایم که البته تذکرات لازم را ارائه کردیم.

 

هنوز نمی‌دانیم که آیا بنزینی که از خارج از کشور وارد می‌شود فرآیند نظارت را به طور دقیق طی کرده یا همراه با حب و بغض‌ها بوده است یا اینکه احیاناً گاهی نیاز ما را وادار می‌کند تا به تسلیم شدن در برابر هر ماده وارداتی تن دهیم و این نمی‌تواند پاسخ مناسبی برای رعایت سلامت و امنیت روانی مردم باشد.

 

این موضوع نیز یکی دیگر از تغییرات ملموسی بود که از نظر کاربران منتقد روحانی قابل توجه بوده و برخی از آنها با انتشار روند واردات بنزین در چند سال گذشته از آن انتقاد می‌کردند. یکی از کاربران در این باره نوشته است: میزان واردات بنزین از حدود ۲ میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۱۲ میلیون لیتر در سال ۹۵ رسیده یعنی ۶ برابر! #تغییرات_ملموس

 

طرح سلامت و وزیر پرحاشیه بهداشت

طرح سلامت را می‌توان به درستی از مهم‌ترین طرح‌های اجرا شده توسط دولت دانست که از سویی تأثیری بزرگ بر بخش بزرگی از جامعه داشت و از سوی دیگر هزینه‌های زیادی نیز به بودجه تحمیل کرد. یکی از نکاتی که حامیان روحانی در این هشتگ دنبال می‌کردند، بر شمردن مزایای این طرح بود، که البته با واکنش منتقدان آن نیز همراه شده بود.

 

رفتار وزیر بهداشت با منتقدان طرح سلامت و جامعه پزشکی و نیز واکنش وزارت بهداشت به خطاهای پزشکی انجام شده، از جمله مواردی بود که منتقدان روحانی با هشتگ تغییرات ملموس به آن اشاره کردند.

 

یکی از کاربران با اشاره به این موضوع نوشته است: #تغییرات_ملموس یعنی دست چپ رو به جای دست راست عمل کنن و وزیر برای دریافت نجومی اونا #طرح_سلامت رو بیاره.

 

چندی پیش هم آقای علیرضا مرندی، وزیر اسبق بهداشت درباره اجرای طرح تحول به فارس گفته بود: اگر می‌خواهیم خدمتی را انجام دهیم حتی اگر نظر دیگران چیزی دیگری باشد باید شفاف اعلام کنیم و اگر نظر دیگران چیزی خلاف نظر ما بود می‌توانیم نظر دیگران را رد کنیم که این حرف نادرست است؛ اما این اتفاق درباره طرح تحول سلامت رخ نداد.

 

افرادی بودند که سابقه کار در وزارت بهداشت داشتند و می‌توانستند کمک فکری کنند اما از آنها استقبالی نشد و در حقیقت رانده شدند حتی کسانی که در این باره داوطلب بودند نه تنها از آنها استفاده نشد بلکه در برابر آنها سدهایی هم گذاشته شد. افرادی هم که از خود گذشتگی داشتند و به‌رغم ناملایمات نظرات خود را بیان کردند اما تحقیر شدند.

 

 

پاسپورت ایرانی و عزتی که نیامد

از جمله وعده‌های مهم و برجسته شده دیگر حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ که بسیار مورد اقبال نیز قرار گرفت، جمله معروف او در رابطه با بازگرداندن اعتبار به پاسپورت ایرانی بود؛ اما به‌رغم همه این شعارها آمارهای جهانی اوضاع را به گونه‌ای دیگر نشان می‌داد و طبق این آمارها خبری از بهبود اوضاع پاسپورت ایرانی نشد.

 

حتی اگر فرمان رییس جمهور جدید آمریکا دونالد ترامپ را نادیده بگیریم، برخی از کاربران با هشتگ تغییرات ملموس به این مسأله پرداختند و برای مثال یکی از آن‌ها در این باره نوشت: براساس اعلام مؤسسه henleypartners ازسال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ رتبه #پاسپورت_ایرانی ۱۰۵پله سقوط کرده‌است. این #تغییرات_ملموس فقط ظرف ۴سال محقق شده است.

 

از وام خودرو تا افزایش مصیبت عظما!

تقریباً همه این نقل قول از برخی وزرای روحانی را به یاد دارند که شب پرداخت یارانه شب مصیبت عظمای دولت است، با این حال به‌رغم حذف نشدن بسیاری از کسانی که باید یارانه‌شان طبق قانون حذف می‌شد، در آستانه انتخابات یارانه برخی از قشرهای جامعه نیز افزایش پیدا کرد.

 

یکی از کاربران با هشتگ تغییرات ملموس در این باره نوشته است: #تغییرات_ملموس یعنی وام سی میلیونی مهر که ۹میلیون شغل ایجاد می‌کنه رو بگی تورم‌زا اما وام ۲۵میلیونی بدی تا پارکینگ خودروسازها خالی بشه.

 

منبع : روزنامه صبح نو (شماره۲۱۶)